Location:

Wizualizacja etapów choroby dziąseł i napis "stages"
Wizualizacja etapów choroby dziąseł i napis "stages"

Etapy choroby dziąseł

Czym jest zapalenie dziąseł?

Gingivitis to termin medyczny oznaczający zapalenie dziąseł. To umiarkowana postać choroby dziąseł, która objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem tkanki dziąseł, szczególnie podczas szczotkowania i nitkowania zębów lub gryzienia czegoś twardego np. jabłko.

Zapalenie dziąseł jest uleczalne, dlatego tak ważna jest rozmowa z dentystą i rozpoznanie objawów, zanim pojawią się inne problemy.

Wizualizacja chorych dziąseł i narzędzia dentystycznego

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

Główną przyczyną zapalenia dziąseł są złogi płytki nazębnej, warstwy bakterii, które nieustannie gromadzą się na zębach i w przestrzeniach między nimi, szczególnie tych trudno dostępnych. Bakterie te podrażniają dziąsła, prowadząc do powstania stanu zapalnego.

Na dodatek w przestrzeniach między dziąsłami a zębami wytwarzają się „kieszonki dziąsłowe”. Nieleczone kieszonki mogą się pogłębiać i skutkować znacznie poważniejszymi problemami, jak nadwrażliwość zębów czy zapalenie przyzębia.

Dziąsła palaczy są znacznie bardziej narażone na infekcje, ponieważ palenie i nikotyna spowalniają przepływ krwi i substancji odżywczych do tkanek dziąseł.

Leczenie zapalenia dziąseł

Szybka reakcja umożliwia stosunkowo łatwe leczenie zapalenia dziąseł przez dentystę. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty lub higienistki, gdyż mogą pomóc w wykryciu problemów z dziąsłami jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów stanu zapalnego.

Codzienna higiena jamy ustnej również pomaga zredukować ryzyko zapalenia dziąseł. Zalicza się do niej szczotkowanie zębów przez dwie minuty, dwa razy dziennie pastą do zębów parodontax Fluoride. Pomaga ona zapobiegać krwawieniu dziąseł i jest 4x bardziej skuteczna w usuwaniu bakterii płytki nazębnej* z linii dziąseł (miejsca styku dziąsła z zębem), dbając tym samym o zdrowe dziąsła i mocne zęby.

* W porównaniu ze zwykłą pastą, po profesjonalnym czyszczeniu w gabinecie dentystycznym i przy szczotkowaniu dwa razy dziennie, nie dotyczy pasty parodontax Whitening.