ZAPOBIEGANIE KRWAWIENIU DZIĄSEŁ PODCZAS SZCZOTKOWANIA

Zdrowe dziąsła nie krwawią, dlatego wypluwanie krwi podczas szczotkowania lub nitkowania nie jest normalne. Jeżeli Twoje dziąsła krwawią, niezwłocznie poinformuj o tym swojego dentystę, ponieważ może to być wczesna oznaka choroby dziąseł.

Jest kilka możliwych przyczyn krwawienia dziąseł — zmiana nawyków w dbaniu o higienę jamy ustnej, zbyt mocne lub zbyt lekkie szczotkowanie czy zażywanie niektórych leków. Często przyczyną krwawienia są złogi bakterii płytki nazębnej, które gromadzą się na zębach i w przestrzeniach między nimi. Jeżeli bakterie nie zostaną usunięte (zwykle wskutek szczotkowania), mogą podrażniać dziąsła i doprowadzić do ich krwawienia.

Oto sześć prostych sposobów dbania o zdrowie jamy ustnej, dzięki którym ryzyko krwawienia będzie znacznie mniejsze:

1. Dwa razy dziennie, przez dwie minuty

Szczotkowanie pomaga usuwać bakterie płytki nazębnej i drobinki jedzenia, które mogą podrażniać dziąsła i prowadzić do problemów, takich jak zapalenie dziąseł. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty pastą z fluorem, taką jak parodontax.

2. Szczotkuj dokladnie

Upewnij się, że szczoteczka dotarła w każdy zakątek jamy ustnej, także w trudno dostępne przestrzenie między zębami. Szczotkuj metodycznie całą jamę ustną, zewnętrzne i wewnętrzne (górne i dolne) powierzchnie zębów, nie zapominając o powierzchniach żujących. Możesz też zapytać dentystę, jak najlepiej szczotkować zęby.

3. Delikatność to podstawa

Kiedy chodzi o czyszczenie zębów, mocniej nie znaczy lepiej. Zbyt mocne lub zbyt długie szczotkowanie bądź używanie zużytej szczoteczki może uszkadzać szkliwo. Zachowaj ostrożność. Zaleca się wymianę szczoteczki co trzy miesiące.

4. Ważne są kąty

Wykonuj okrężne lub eliptyczne ruchy. Nachylaj szczoteczkę w kierunku dziąseł, ku dołowi pod kątem 45 stopni. W ten sposób wyczyścisz linię dziąseł (miejsca styku dziąsła z zębem). Aby oczyścić powierzchnie językowe przednich zębów, pochyl główkę szczoteczki do dołu i wykonaj kilka małych, okrężnych ruchów samym czubkiem szczoteczki.

5. Pamiętaj o linii dziąseł

Linia dziąseł jest podatna na odkładanie się bakterii płytki nazębnej. Dopilnuj, by usunąć płytkę bakteryjną zalegającą wokół dziąseł oraz w przerwach między zębami. W połączeniu z regularnym nitkowaniem oraz używaniem szczoteczki międzyzębowej, takie postępowanie pomoże zapanować nad złogami płytki bakteryjnej.

6. Nie zapomnij o języku

Właściwa higiena jamy ustnej nie dotyczy tylko zębów i dziąseł. Delikatne szczotkowanie języka pomoże odświeżyć oddech oraz oczyścić jamę ustną z bakterii.