SAMODZIELNE LECZENIE CHOROBY DZIĄSEŁ — PORADY DENTYSTY

Chociaż niektóre objawy choroby dziąseł, takie jak obrzęk, zaczerwienienie czy krwawienie można zauważyć samemu, z niektórych problemów możesz zdać sobie sprawę dopiero po wizycie u dentysty. Jest tak, ponieważ zapaleniu dziąseł, pierwszemu stadium choroby dziąseł, często nie towarzyszy ból. Palacze również mogą je przegapić, ponieważ palenie maskuje wczesne objawy choroby.

Dlatego tak ważne są regularne kontrole u dentysty, gdyż dopiero one mogą wykazać rozwijającą się chorobę dziąseł i umożliwić podjęcie leczenia, zanim sprawy wymkną się spod kontroli.

Przyczyną zapalenia dziąseł są często bakterie płytki nazębnej, które gromadzą się na zębach i w przestrzeniach między nimi. Jeżeli nie zostaną usunięte podczas normalnego szczotkowania lub nitkowania, mogą prowadzić do podrażnienia dziąseł, a w rezultacie do ich zaczerwienienia, obrzęku, krwawienia i stopniowej recesji. Z czasem uszkodzone dziąsła mogą doprowadzić do problemów z zębodołem. Jest to końcowy przystanek w podróży w stronę choroby dziąseł. Stan ten, nazywany zapaleniem przyzębia, jest nieodwracalny i może prowadzić do utraty zębów.

JAK POWSTRZYMAĆ ZAPALENIE DZIĄSEŁ

Jeżeli Twój dentysta zdiagnozuje u Ciebie zapalenie dziąseł, powinien również doradzić, jak leczyć się w domu, by choroba nie mogła się dalej rozwinąć. Istnieje też możliwość przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Kluczem do skutecznej walki z chorobą jest usunięcie złogów bakterii płytki nazębnej. Aby nie dopuścić do ich nagromadzenia się, należy prawidłowo dbać o zdrowie jamy ustnej.

Krok pierwszy to prawidłowe szczotkowanie dwa razy dziennie, by zęby i dziąsła były naprawdę czyste. Dentysta może zalecić stosowanie jednej szczoteczki do ogólnego czyszczenia jamy ustnej i specjalistycznych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni trudno dostępnych. Szczoteczka międzyzębowa lub nić dentystyczna usuną bakterie z trudno dostępnych miejsc, szczególnie spomiędzy zębów.

Krok drugi to stosowanie pasty do zębów parodontax, której potwierdzona klinicznie formuła usuwa bakterie płytki nazębnej.

Jeżeli Twój dentysta stwierdzi uporczywe lub pogarszające się problemy z dziąsłami, może oprócz regularnego szczotkowania zalecić kurację płynem do płukania ust Corsodyl.

ZAWSZE PYTAJ SPECJALISTĘ

Dbanie o zdrowie zębów i dziąseł w domu to najlepszy sposób zapobiegania chorobie dziąseł i jej leczenia. Nie należy jednak zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty lub higienistki. Tylko profesjonalista może zdiagnozować zapalenie dziąseł lub stwierdzić, czy nie przekształciło się w zapalenie przyzębia — stan, który wymaga profesjonalnego leczenia w celu zminimalizowania uszkodzeń dziąseł i zębów.