Aparaty ortodontyczne i aparaty retencyjne a krwawiące dziąsła: fakty czy fikcja?

Noszenie aparatu na zęby może sprawiać, że Twoje dziąsła będą bardziej podatne na różnego rodzaju choroby dziąseł. Prawidłowe dbanie o zdrowie jamy ustnej to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł.

Prawidłowo założony aparat nie powinien być przyczyną krwawienia dziąseł. Natomiast w przypadku noszenia aparatu należy zwrócić szczególną uwagę na higienę zębów i dziąseł. Dotyczy to zwłaszcza dokładnego usuwania bakterii płytki nazębnej.

W każdej jamie ustnej żyją bakterie płytki nazębnej. Jeżeli nie będą regularnie i skutecznie usuwane, mogą tworzyć się złogi, które będą podrażniać dziąsła, skutkując ich zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem, czyli objawami choroby dziąseł.

Jeżeli po szczotkowania lub nitkowaniu zauważysz krew w ślinie, powiadom o tym dentystę, który doradzi odpowiednie leczenie.

Jeżeli przez aparat odczuwasz dyskomfort, wspólnie z dentystą poszukajcie rozwiązania.

Aparaty na zęby a dziąsła

Noszenie aparatu na zęby może sprawiać, że Twoje dziąsła będą bardziej podatne na wszelkiego rodzaju choroby. Czasami mogą się do nich przyklejać drobinki jedzenia. Nieusunięcie ich może prowadzić do powstania złogów bakterii płytki nazębnej, jednej z głównych przyczyn krwawienia dziąseł. Dlatego, gdy nosi się aparat na zęby, należy zwracać szczególną uwagę na higienę zębów i dziąseł.

Skuteczne usuwanie drobinek jedzenia powstrzymuje namnażanie się bakterii płytki nazębnej, a prawidłowe utrzymywanie zdrowia jamy ustnej to najlepszy sposób na zdrowe dziąsła, silne zęby i świeży oddech. Dentysta lub higienistka podpowiedzą też, jak najlepiej czyścić aparat.