CO POWODUJE STAN ZAPALNY DZIĄSEŁ?

Zdrowe dziąsła są różowe i jędrne. Stan zapalny dziąseł, objawiający się zaczerwienieniem i obrzękiem, może być oznaką problemów z dziąsłami. Istnieje kilka przyczyn stanu zapalnego dziąseł, dlatego warto poznać je wszystkie.

PRZYCZYNY STANU ZAPALNEGO DZIĄSEŁ

Przyczyny stanu zapalnego dziąseł mogą być następujące:  

Płytka nazębna – osadzanie się płytki nazębnej jest częstą przyczyną pierwszego stadium choroby dziąseł – zapalenia dziąseł. Bakterie płytki nazębnej stale gromadzą się na zębach i wokół nich. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta poprzez regularne mycie zębów, może podrażniać dziąsła, powodując ich zaczerwienienie i stan zapalny. Ogólnie rzecz biorąc, zapalenie związane z chorobą dziąseł nie jest bolesne, ale nieleczone może postępować i rozwinąć się w zapalenie przyzębia – poważniejsze, nieodwracalne stadium choroby dziąseł, które może ostatecznie doprowadzić do utraty zębów.

Afty – są to czerwone, białe lub szare owrzodzenia, które mogą być bolesne i mogą pojawić się w dowolnym miejscu w jamie ustnej, w tym na dziąsłach, powodując ból i stan zapalny. Afty mogą występować pojedynczo lub pojawiać się jednocześnie w różnych miejscach w jamie ustnej. Choć nieprzyjemne, są zwykle nieszkodliwe i znikają po kilku dniach. Antybakteryjny płyn do płukania ust, taki jak płyn do płukania ust Corsodyl 0.2% może przyspieszyć gojenie i zapobiegać zakażeniom. Uporczywe lub nawracające afty należy skonsultować z lekarzem.

Abrazja dziąseł – zbyt mocne lub zbyt agresywne mycie zębów może uszkodzić delikatną tkankę dziąsła, powodując ból i stan zapalny. Skuteczną techniką pomocną w rozwiązaniu tego problemu jest mycie zębów delikatnymi, okrężnymi ruchami.

Ponieważ istnieje wiele przyczyn stanu zapalnego dziąseł, należy skonsultować się z dentystą, który ustali przyczynę zapalenia i doradzi odpowiednią metodę leczenia.

JAK LECZYĆ STAN ZAPALNY DZIĄSEŁ

Jeśli stan zapalny jest oznaką zapalenia dziąseł, najlepiej zapytać dentystę o sposoby poprawy codziennej higieny jamy ustnej. Wystarczyć może mycie zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty pastą do zębów z fluorkiem lub specjalistyczną pastą do codziennego stosowania przeznaczoną do pielęgnacji dziąseł, taką jak parodontax.

Zmiana pasty na parodontax może pomóc powstrzymać krwawienie dziąseł i zapobiegać mu. Przy myciu dwa razy dziennie pasta ta jest czterokrotnie skuteczniejsza od zwykłej pasty do zębów w usuwaniu bakterii płytki nazębnej nagromadzonych wzdłuż linii dziąseł* (miejsce, w którym dziąsło styka się z zębem), pomagając zachować zdrowe dziąsła i mocne zęby.

Osobom, którym grożą poważne problemy z dziąsłami, dentysta może zalecić stosowanie szczoteczek międzyzębowych lub nici dentystycznych, aby pomóc w oczyszczeniu trudno dostępnych miejsc, a także krótkotrwałą kurację płynem do płukania ust Corsodyl 0.2% w celu hamowania tworzenia się płytki nazębnej.

*Nie dotyczy pasty parodontax Whitening