Location:

Wizualizacja etapów choroby dziąseł i napis "stages"
Wizualizacja etapów choroby dziąseł i napis "stages"

Etapy choroby dziąseł

Czym jest zapalenie przyzębia i w jaki sposób może prowadzić do utraty zębów?

Zapalenie przyzębia (lub parodontoza) to infekcja bakteryjna specyficznych tkanek, więzadeł i kości otaczających i podpierających zęby, wspólnie zwanych ozębną.

Jest to najpoważniejsze stadium choroby dziąseł. Raz nabyte zapalenie przyzębia jest nieodwracalne i może prowadzić do trwałej utraty zębów. Wymaga leczenia stomatologicznego.

Wizualizacja chorych dziąseł i narzędzia dentystycznego

Jakie są przyczyny zapalenia przyzębia?

Zapalenie przyzębia może rozwinąć się z nieleczonego zapalenia dziąseł. Jego przyczyną są złogi bakterii płytki nazębnej powyżej i poniżej linii dziąseł (miejsca styku dziąsła z zębem). Mogą one prowadzić do trwałego uszkodzenia kości i tkanek podtrzymujących zęby.

To z kolei może być przyczyną oddzielenia się dziąseł od zębów i wytworzenia się „kieszonek”, w których może odkładać się płytka i mogą rozwijać się infekcje. Z czasem następuje erozja kości. Nieleczona choroba może doprowadzić do utraty zębów — samoczynnej lub wskutek ich usunięcia przez dentystę.

Nie ignoruj znaków ostrzegawczych

Zapalenie przyzębia to końcowy przystanek w podróży w stronę choroby dziąseł. W przeciwieństwie do zapalenia dziąseł, jest nieodwracalne i niesie za sobą poważne, długotrwałe konsekwencje dla zębów i dziąseł. Dlatego tak ważne jest, by do niego nie dopuścić.

Widoczna podczas szczotkowania lub nitkowania zębów krew, nieświeży oddech i zaczerwienione lub obrzęknięte dziąsła to wczesne oznaki choroby dziąseł, dlatego nie należy ich ignorować. W razie zauważenia u siebie któregoś z objawów należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą lub higienistką. Pomogą oni dobrać odpowiednie leczenie, zanim problem stanie się naprawdę poważny.