ZDROWE ŻYCIE, ZDROWE ZĘBY

Od dawna wiadomo, że zdrowy tryb życia ma wiele zalet, pomaga zachować sprawność i kondycję oraz zapobiega wielu chorobom. Temat właściwej pielęgnacji jamy ustnej jest jednak często pomijany.

Dla osób, które dbają o swoje zdrowie i dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, są aktywne i dobrze się odżywiają, właściwa pielęgnacja jamy ustnej powinna być naturalnym elementem zdrowego trybu życia. Zachowanie zdrowych dziąseł nie wymaga wiele zachodu, ale ich zaniedbanie naraża nas na wyższe ryzyko zapalenia dziąseł, które nieleczone może przejść w cięższą, nieodwracalną postać choroby dziąseł – zapalenie przyzębia – stanowiącą główną przyczynę utraty zębów u osób dorosłych.

Dlatego obok ćwiczeń na siłowni, chodzenia do pracy na piechotę, jedzenia dużej ilości owoców i warzyw oraz medytacji w celu odstresowania, nie należy zapominać o właściwej pielęgnacji zębów i dziąseł.

JAK DBAĆ O ZDROWIE DZIĄSEŁ

Właściwa higiena jamy ustnej jest prosta i stanowi najlepszy sposób ochrony zębów i dziąseł oraz zachowania świeżego oddechu. Poniżej przedstawiono wskazówki, jak dbać o zdrowie jamy ustnej:

Mycie zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty specjalistyczną pastą do zębów przeznaczoną do pielęgnacji dziąseł, taką jak pasta do zębów parodontax. Poprzez fizyczne usuwanie bakterii płytki nazębnej z linii dziąseł (miejsca, w którym dziąsło styka się z zębem) pasta ta jest czterokrotnie skuteczniejsza od zwykłej pasty do zębów w usuwaniu głównej przyczyny krwawienia dziąseł*. Klinicznie udowodniono, że stosowanie dwa razy dziennie pomaga powstrzymać krwawienie dziąseł, stanowiące najważniejszy objaw choroby dziąseł, oraz zapobiegać mu.

  • Stosowanie nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych do utrzymywania w czystości trudno dostępnych przestrzeni między zębami.
  • Regularne wizyty kontrolne u dentysty, który może rozpoznać problemy z dziąsłami i zębami, nawet zanim wystąpią jakiekolwiek objawy. W razie potrzeby dentysta może również udzielić porady na temat leczenia choroby dziąseł zapobiegającego jej rozwojowi.
  • Rzucenie palenia. Palacze są bardziej narażeni na chorobę dziąseł, ponieważ palenie tytoniu osłabia układ odpornościowy, ułatwiając rozwój zapalenia dziąseł i utrudniając jego wyleczenie. Aby chronić swoje zdrowie – i dziąsła – skonsultuj się z lekarzem w sprawie rzucenia palenia.

*Usuwa więcej płytki nazębnej niż zwykła pasta do zębów, po specjalistycznym czyszczeniu i przy myciu zębów dwa razy dziennie. Nie dotyczy to pasty parodontax Whitening.