Location:

Wizualizacja bakterii na dziąsłach z napisem "causes"
Wizualizacja bakterii na dziąsłach z napisem "causes"

Przyczyny choroby dziąseł

W jaki sposób bakterie płytki nazębnej wywołuja chorobę dziąseł

Czy wiesz, że w jamie ustnej żyje ponad 300 typów bakterii? Jest to zupełnie normalne, a tylko niewielki procent z nich powoduje próchnicę zębów i choroby dziąseł.

Nawet niewielka ilość bakterii wystarczy, by wytworzyła się płytka nazębna i doszło do podrażnienia dziąseł. Brak leczenia może prowadzić do wielu problemów — od krwawienia po obrzęk dziąseł, wynikających ze stanu zapalnego, po znacznie poważniejsze kwestie, jak zapalenie przyzębia, a nawet utrata zębów.

Wizualizacja bakterii na dziąsłach przy użyciu szkła powiększającego

Bakterie płytki nazębnej a choroba dziąseł

Bakterie płytki nazębnej są jedną z najczęstszych przyczyn choroby dziąseł. Bakterie wykorzystują zawarte w pożywieniu cukry do produkcji kwasów, które mogą podrażniać dziąsła i rozpuszczać szkliwo, prowadząc do powstania ubytków. Uwalniane przez bakterie toksyny mogą być też przyczyną stanu zapalnego i mogą uszkadzać tkanki dziąseł, mobilizując organizm do przesyłania większej ilości krwi w te rejony. To znowu może doprowadzić do krwawienia dziąseł podczas szczotkowania.

Nieusunięta płytka może z czasem stwardnieć i przerodzić się w kamień. To skorupiasta substancja, która gromadzi się wokół linii dziąseł i mocno przylega do zębów, utrudniając ich czyszczenie.

Obecność bakterii może powodować cofanie się dziąseł. Zaczynają tworzyć się małe „kieszonki”, w których może gromadzić się jeszcze więcej płytki nazębnej. Z czasem te kieszonki mogą się pogłębiać, osłabiając kości i tkanki, które podtrzymują i chronią zęby.

Jak parodontax może Ci pomóc

Pasta parodontax jest 4x bardziej skuteczna w usuwaniu bakterii płytki nazębnej*, dbając tym samym o zdrowe dziąsła i silne zęby. Zawiera cząsteczki wodorowęglanu sodowego, które penetrując warstwę płytki, sprawiają, że odkleja się ona od zębów.

Inne sposoby zapobiegania złogom płytki bakteryjnej

Regularne kontrole uzębienia pod kątem złogów bakterii płytki nazębnej w jamie ustnej i wyeliminowania ewentualnych problemów są bardzo ważne. W razie zauważenia u siebie objawów choroby dziąseł, jak krew podczas szczotkowania czy nitkowania, należy jak najszybciej porozmawiać o tym z dentystą.

Oprócz regularnego szczotkowania są też inne proste sposoby na ograniczenie złogów bakterii wokół płytki nazębnej i dziąseł — i zahamowanie postępu choroby dziąseł.

  1. Używaj nitki lub szczoteczek międzyzębowych w celu usunięcia płytki z trudno dostępnych miejsc, szczególnie z przestrzeni miedzyzębowych.
  2. Używaj szczoteczki manualnej lub elektrycznej o małej główce i miękkich, okrągłych włóknach, zwracając szczególną uwagę na linię dziąseł.
  3. Używaj płynu do płukania jamy ustnej, takiego jak parodontax Daily Mouthwash, który zapewnia codzienną ochronę jamy ustnej.

* W porównaniu ze zwykłą pastą, po profesjonalnym czyszczeniu w gabinecie dentystycznym i przy szczotkowaniu dwa razy dziennie, nie dotyczy pasty parodontax Whitening.