PROSTE SPOSOBY RADZENIA SOBIE Z HALITOZĄ

Nieświeży oddech (halitoza) to przykra przypadłość, która może obniżyć Twoją pewność siebie w towarzystwie. Na szczęście istnieją proste sposoby radzenia sobie z tym wstydliwym problemem. Wszystko zależy od przyczyny przykrego zapachu z ust.

PRZYCZYNY HALITOZY

Przyczyn halitozy jest wiele, ale jedną z najczęstszych są złogi bakterii płytki nazębnej pomiędzy zębami i wokół nich. Jest tak, ponieważ bakterie te rozkładają drobinki jedzenia, co może powodować wydzielanie się gazów o nieprzyjemnym zapachu. Bakterie mogą być też przyczyną próchnicy zębów i choroby dziąseł.

JAK SIĘ POZBYĆ HALITOZY

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nieświeżym oddechem, wywołanym przez bakterie płytki nazębnej, jest prawidłowe utrzymywanie zdrowia jamy ustnej:

  • Najważniejsze jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem. Wybierz pastę do zębów parodontax z wodorowęglanem sodu, która usuwa złogi bakterii płytki nazębnej z linii dziąseł. Używaj jej każdego dnia, by utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej.
  • Delikatnie szczotkuj język, by usunąć z jego powierzchni bakterie.
  • Używaj nici dentystycznej w celu usunięcia płytki bakteryjnej i resztek jedzenia z trudno dostępnych miejsc, szczególnie między zębami.
  • Regularnie odwiedzaj dentystę i kontroluj stan dziąseł i uzębienia, oraz, w razie potrzeby, poproś o usunięcie nadmiaru płytki nazębnej.

WIĘCEJ SPOSOBÓW RADZENIA SOBIE Z NIEŚWIEŻYM ODDECHEM

Oto kilka sposobów na zapewnienie sobie świeżego oddechu:

  • Unikaj spożywania jedzenia o intensywnym zapachu (np. czosnek, cebula, przyprawy) oraz napojów, takich jak kawa czy alkohol, które powodują, że Twój oddech może stać się nieświeży.
  • Rzuć palenie. Palenie i rzucie tytoniu sprawia, że oddech staje się nieświeży, a na zębach pojawiają się przebarwienia. Rzuć palenie — Twój oddech stanie się świeższy, a zęby bielsze.
  • Pij dużo wody — nawodnisz organizm i wypłuczesz z jamy ustnej bakterie oraz martwe komórki naskórka, będące przyczyną nieświeżego oddechu.

Przyczyną halitozy mogą być też niektóre choroby np. infekcje układu pokarmowego, gardła czy klatki piersiowej. W takim wypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem.