Location:

Wizualizacja bakterii na dziąsłach z napisem "causes"
Wizualizacja bakterii na dziąsłach z napisem "causes"

Przyczyny choroby dziąseł

Jak palenie naraża Cię na chorobę dziąseł

Palenie szkodzi zdrowiu, także zdrowiu dziąseł. Jeżeli palisz, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zapadnięcia na chorobę dziąseł. Jej przebieg u palaczy jest znacznie gorszy, a sama choroba — trudniejsza w leczeniu. Im więcej i dłużej palisz, tym większe ryzyko choroby.

palący się papieros w popielniczce

Dlaczego palacze są bardziej narażeni na chorobę dziąseł?

Przyczyną choroby (zapalenia) dziąseł są złogi bakterii płytki nazębnej, które gromadzą się na zębach i w przestrzeniach między nimi. Może to podrażniać dziąsła, powodując, że stają się zaczerwienione i obrzmiałe oraz mogą krwawić podczas szczotkowania i nitkowania. Brak leczenia może prowadzić do pogłębienia tego stanu, a nawet do utraty zębów.

Ponieważ palenie osłabia odporność organizmu, walka z infekcją dziąseł jest znacznie utrudniona. U osób palących uszkodzone dziąsła znacznie trudniej się goją.

Drugim powodem zwiększonego ryzyka jest fakt, że palenie maskuje oznaki choroby dziąseł.

Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania to częste oznaki zapalenia dziąseł, ale ponieważ nikotyna ogranicza dopływ krwi do dziąseł, palacze mogą nie doświadczać tego objawu.

Zdrowe dziąsła są koloru różowego, a ich zaczerwienienie może być oznaką rozwoju choroby dziąseł. U palaczy dziąsła często są blade lub szare, dlatego ten objaw także może ich nie dotyczyć.

Dlaczego choroba dziąseł może mieć gorszy przebieg u palaczy

Przeoczenie wczesnych objawów choroby dziąseł może prowadzić do jej rozwoju. Jest to poważny problem, gdyż rozwinięte zapalenie dziąseł u palaczy trudniej się leczy. Dlaczego? Ponieważ palenie zmniejsza zdolność organizmu do zwalczania infekcji, przez co leczenie może nie być skuteczne. Dlatego choroba dziąseł u palaczy często przebiega ostrzej. Prawdopodobieństwo utraty zębów także jest większe.

Zapobieganie chorobie dziąseł

Pierwszym krokiem jest rzucenie palenia. Nawet u ludzi, u których choroba dziąseł jest już w zaawansowanym stadium, rzucenie palenia powoduje ogromną różnicę. Zatem jeżeli szukasz kolejnego dobrego powodu, by rzucić palenie, teraz wiesz, że wpłynie to pozytywnie na Twoje zęby i dziąsła.

Pozbycie się bakterii płytki nazębnej w połączeniu z prawidłowym dbaniem o zdrowie jamy ustnej oznacza poprawę stanu zdrowia dziąseł. Mycie zębów dwa razy dziennie pastą do zębów parodontax usuwa bakterie płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł, dbając tym samym o zdrowe dziąsła i mocne zęby.

Regularne kontrole są bardzo ważne w przypadku palaczy, gdyż lekarz dentysta będzie w stanie zauważyć także te oznaki choroby dziąseł, które zazwyczaj są maskowane przez palenie papierosów. Doradzi też, co zrobić, by zapalenie dziąseł nie pogłębiało się.