DLACZEGO TRZEBA NITKOWAĆ ZĘBY?

Utrzymywanie zębów i dziąseł w czystości poprzez usuwanie bakterii płytki nazębnej jest najlepszym sposobem na ochronę przed chorobą dziąseł, jednak podczas samego mycia zębów trudno jest dotrzeć do przestrzeni pomiędzy zębami. Nić dentystyczna lub taśma może pomóc w usunięciu płytki nazębnej pomiędzy zębami i poniżej linii dziąseł (w miejscu, w którym ząb styka się z dziąsłem).

Szczoteczki międzyzębowe mogą być bardzo skuteczne w utrzymywaniu czystości w trudno dostępnych miejscach, ale czasami przerwy między zębami są zbyt małe, aby można było wsunąć w nie szczoteczkę, dlatego nić dentystyczna stanowi doskonałą alternatywę.

JAK UŻYWAĆ NICI DENTYSTYCZNEJ

Skuteczne nitkowanie zębów wymaga stosowania prawidłowej techniki. Poniżej przedstawiamy prosty opis prawidłowego nitkowania zębów:

  1. Należy zawsze zachować delikatność, ponieważ zbyt agresywne nitkowanie może uszkodzić dziąsła.
  2. Oderwać około 45 cm nici i owinąć końce wokół jednego palca każdej dłoni.
  3. Delikatnie trzymając nić między kciukami a palcami wskazującymi, naciągnąć odcinek o długości około 2,5 cm.
  4. Delikatnym kołyszącym ruchem wsunąć nić między zęby.
  5. Gdy nić dotrze do dziąsła, owinąć ją wokół zęba w kształt liter C.
  6. Trzymając nić przy ścianie zęba, delikatnie przesunąć nić w górę, z dala od dziąsła. Powtórzyć z drugiej strony przerwy, przy krawędzi następnego zęba. Nie odrywać ani nie przerywać nici.
  7. Należy pamiętać o tylnej stronie ostatnich zębów.
  8. Zachować regularny rytm, aby nie pominąć żadnego zęba.

W razie wątpliwości co do stosowanej techniki nitkowania należy skonsultować się z dentystą lub higienistką.

Na początku podczas nitkowania może występować krwawienie, które powinno szybko ustąpić. Jeśli po kilku dniach nitkowania krwawienie nadal występuje, może to być oznaką choroby dziąseł. Należy koniecznie skonsultować to z dentystą, który może skontrolować stan dziąseł i doradzić, jak powstrzymać rozwój choroby dziąseł.

JAK CZĘSTO NALEŻY UŻYWAĆ NICI DENTYSTYCZNEJ?

Wiele osób ma wątpliwości, jak często powinno się nitkować zęby i czy należy to robić przed myciem zębów, czy też po nim. Od 12. roku życia raz dziennie przed myciem zębów należy czyścić przestrzenie między zębami za pomocą szczoteczek międzyzębowych lub nici dentystycznej.