SZEŚĆ MOŻLIWYCH PRZYCZYN HALITOZY

Halitoza i przykry zapach z ust mogą być przyczyną zakłopotania, szczególnie w sytuacjach towarzyskich, gdy chce się być blisko drugiej osoby. Dlatego tak ważne jest poznanie przyczyn halitozy. Oto sześć możliwych przyczyn halitozy i sposoby radzenia sobie z nią:

1. NIEPRAWIDŁOWA HIGIENA ZĘBÓW I DZIĄSEŁ

Przyczyną halitozy mogą być bakterie płytki nazębnej, które nieustannie gromadzą się na zębach i w przestrzeniach między nimi. Bakterie te rozkładają resztki jedzenia, co może powodować wydzielanie się gazów o nieprzyjemnym zapachu i prowadzić tym samym do nieświeżego oddechu.

Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest mycie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz nitkowanie w celu usunięcia płytki nazębnej i resztek jedzenia z trudno dostępnych przestrzeni między zębami.

2 W STRONĘ CHOROBY DZIĄSEŁ

Halitoza może być jedną z wczesnych oznak choroby dziąseł, dlatego że jej główną przyczyną także są złogi bakterii płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł. Może to prowadzić do krwawienia i obrzęku dziąseł, będących objawami zapalenia dziąseł. Nieleczone zapalenie może przerodzić się w znacznie poważniejszą chorobę.

Aby zapobiec zapaleniu dziąseł, myj zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty pastą do zębów z fluorem parodontax, której formulacja usuwa zdecydowanie więcej płytki nazębnej niż zwykła pasta do zębów*.

3. JEDZENIE I PICIE

Jeżeli spożywasz jedzenie o intensywnym zapachu (np. czosnek, cebula, przyprawy) lub pijesz kawę albo alkohol, Twój oddech może być przez jakiś czas nieświeży. Aby do tego nie dopuścić, najlepiej unikać tego typu potraw i napojów.

4. PALENIE LUB ŻUCIE TYTONIU

Palenie papierosów, fajek oraz zażywanie lub żucie tytoniu może prowadzić do nieświeżego oddechu. Może być też przyczyną przebarwień na zębach i naraża Cię na większe ryzyko wystąpienia choroby dziąseł. Rzuć palenie — Twoja jama ustna będzie zdrowsza, zęby bielsze, a oddech stanie się bardziej świeży.

5. INTENSYWNE ODCHUDZANIE

Nieświeży oddech jest efektem ubocznym drakońskiej, ubogiej w węglowodany diety. Dzieje się tak, ponieważ Twoje ciało zaczyna rozbijać tłuszcz, produkując związki chemiczne zwane ketonami. To one są przyczyną nieświeżego oddechu. Ten typ halitozy można wyleczyć, jedynie zmieniając dietę.

6. CHOROBA

W rzadkich przypadkach nieświeży oddech może wynikać ze stanu zdrowia. Jedną z takich przypadłości jest „suchość w ustach”, czyli „kserostomia”, która zachodzi, gdy przepływ śliny do ust zostaje przerwany. To może powodować przykry zapach, ponieważ ślina nawilża jamę ustną i zmywa bakterie będące przyczyną nieświeżego oddechu.

Choroby układu pokarmowego, cukrzyca, infekcje gardła i klatki piersiowej to kolejne z możliwych przyczyn. W razie zauważenia u siebie nieświeżego oddechu należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą lub lekarzem.

* W porównaniu ze zwykłą pastą, po profesjonalnym czyszczeniu w gabinecie dentystycznym i przy szczotkowaniu dwa razy dziennie, nie dotyczy pasty parodontax Whitening.