WSZYSTKO O AFTACH

Afty występują bardzo często. Są to bolesne, uciążliwe owrzodzenia, które mogą pojawić się w każdej części jamy ustnej, choć najczęściej występują na języku (afty języka) lub po wewnętrznej stronie jamy ustnej. Zwykle mają okrągły lub owalny kształt, są wypukłe i obrzmiałe. Afty mogą być czerwone, białe, żółte lub szare.

Owrzodzenia mogą być pojedyncze lub mnogie. Afty mogą też być bardzo bolesne i utrudniać jedzenie, picie oraz mycie zębów. Na szczęście istnieją kuracje przeciwko aftom, które można wypróbować w domu, aby przyśpieszyć gojenie się aft i zapobiec ich nawrotom.

CO POWODUJE POWSTANIE AFTY?

  • Afty powstają zwykle w wyniku uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, spowodowanego na przykład przez:

  • przygryzienie policzka lub języka
  • źle dopasowaną protezę zębową
  • twarde, chrupiące lub kruche jedzenie, które trudno jest rozbić na mniejsze elementy
  • ostre zęby lub wadliwą plombę

Do innych przyczyn należą: stres, skłonność rodzinna lub spożywanie określonych produktów mogących powodować powstawanie aft, na przykład orzechów, sera, pikantnych potraw lub mąki pszennej.

JAK ZWALCZAĆ AFTY

Afty zwykle goją się same w ciągu około tygodnia. Jeśli są uciążliwe, można zastosować jedną z poniższych metod przyśpieszających gojenie aft i zapobiegających ich nawrotom.

  1. Zastasowanie leku w formie płynu do płukania jamy ustnej, takiego jak Corsodyl 0.2%. Nie zapobiegnie to nawrotom aft, ale może przyspieszyć ich gojenie i przeciwdziałać infekcjom.
  2. Zbyt mocne mycie zębów może uszkadzać dziąsła, prowadząc do powstawania aft. Należy skonsultować się z dentystą, który pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.
  3. Unikanie chrupiących, pikantnych, kwaśnych, gorących lub słonych potraw, dopóki afta się nie zagoi.
  4. Unikanie produktów powodujących powstawanie aft, jeśli uda się je zidentyfikować.

Choć większość aft jest nieszkodliwa, to w razie wątpliwości lub jeśli afty utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, nawracają bądź ulegają zaostrzeniu czy też stają się coraz bardziej bolesne i zaczerwienione, należy skonsultować się z lekarzem.