Location:

Ślina ze śladami  krwi w umywalce
Ślina ze śladami  krwi w umywalce

Objawy choroby dziąseł

Wszystko o recesji dziąseł

Termin recesja dziąseł odnosi się do sytuacji, gdy dziąsła cofają się, odsłaniając korzeń zęba. Pierwszą oznaką recesji dziąseł jest zwiększona wrażliwość zębów. Możesz także zauważyć, że ząb wydaje się dłuższy niż zwykle, a na dziąsłach w miejscu styku z zębami (na linii dziąseł) wyczuwalne jest wcięcie.

Chociaż recesja dziąseł to często spotykany problem, nie należy jej lekceważyć, gdyż może być oznaką choroby dziąseł.

Wizualizacja cofających się dziąseł

Jakie są przyczyny recesji dziąseł?

Za recesją dziąseł może stać wiele czynników, w tym wiek, zbyt mocne szczotkowanie czy zły stan zdrowia jamy ustnej. Zły stan zdrowia jamy ustnej może prowadzić do zapalenia dziąseł spowodowanego przez bakterie płytki nazębnej. Nieleczony stan zapalny sprawia, że dziąsła zaczynają się w końcu cofać. 

Jeśli przyczyna recesji dziąseł nie zostanie prawidłowo zdiagnozowana i stan ten będzie się dalej pogłębiać, może to prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Dziąsła mogą odsunąć się od zębów, tworząc „kieszonki”, w których gromadzić będą się bakterie. Z czasem kieszonki te ulegną pogłębieniu, dziąsła cofną się jeszcze mocniej i dojdzie do rozchwiania zębów.

Jak powstrzymać recesję dziąseł

Fakt jest faktem: cofające się dziąsła nie odrastają. Oznacza to, że odpowiednio wczesne wykrycie problemu — zanim przerodzi się on w coś poważniejszego — ma ogromne znaczenie.

Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jeżeli podejrzewa się u siebie recesję dziąseł, jest rozmowa z dentystą, który zidentyfikuje przyczynę takiego stanu rzeczy i doradzi najlepsze leczenie.

Omawiając z dentystą swoje nawyki dotyczące codziennej higieny jamy ustnej, można zapobiec recesji dziąseł lub ją powstrzymać.

Zmiana pasty na parodontax Fluoride może pomóc powstrzymać krwawienie dziąseł. Jest ona 4x bardziej skuteczna* w usuwaniu bakterii płytki nazębnej z linii dziąseł (miejsca styku dziąsła z zębem), dzięki czemu łatwiej utrzymać zdrowe dziąsła i mocne zęby.

* W porównaniu ze zwykłą pastą, po profesjonalnym czyszczeniu w gabinecie dentystycznym i przy szczotkowaniu dwa razy dziennie, nie dotyczy pasty parodontax Whitening.