Location:

Ślina ze śladami  krwi w umywalce
Ślina ze śladami  krwi w umywalce

Objawy choroby dziąseł

Co jest przyczyną utraty zębów?

Kiedy jako dziecko tracisz zęby, jest to traktowane jako krok w kierunku dorosłości. Gdy to samo przydarza się osobie dorosłej, jest to traumatyczne i nieodwracalne doświadczenie o długotrwałych konsekwencjach dla wyglądu, a nawet poczucia własnej wartości.

Jest wiele powodów utraty zębów u osób dorosłych. Może do tego dojść w wyniku wypadku czy choroby, ale jedną z głównych przyczyn utraty zębów jest poważna, nieodwracalna choroba dziąseł (zapalenie przyzębia).

Wizualizacja obluzowanego zęba

Dlaczego choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów

Zdrowe dziąsła są istotne dla zdrowia twoich zębów. 

Kości szczęki skutecznie utrzymują każdy ząb w zębodole. Dlatego tak ważne jest, aby kości nie były narażone na kontakt z bakteriami, ponieważ ewentualna infekcja może uszkodzić zęby, a nawet doprowadzić do ich utraty. Twoje dziąsła stanowią barierę ochronną między kością a bakteriami płytki nazębnej w jamie ustnej.

Podróż w stronę choroby dziąseł zaczyna się od złogów bakterii płytki nazębnej, które mogą podrażniać dziąsła. Te mogą stać się od tego zaczerwienione i obrzmiałe, mogą też krwawić podczas szczotkowania i nitkowania. Są to oznaki pierwszego stadium choroby — zapalenia dziąseł. Nieleczone może przerodzić się w nieodwracalne drugie stadium, czyli zapalenie przyzębia, które z kolei może prowadzić do utraty zębów.

Złogi bakterii płytki nazębnej mogą powodować cofanie się dziąseł, tworząc tym samym przestrzenie, gdzie może gromadzić się jeszcze więcej bakterii, co może być przyczyną infekcji. Infekcje te mogą negatywnie wpłynąć na stan kości i tkanek w dziąsłach, które stanowią podporę dla zębów. W razie ich uszkodzenia może dojść do utraty zębów. 

Kluczem do zapobiegania utracie zębów jest niedopuszczenie do takiej sytuacji. 

Regularne kontrole u dentysty są bardzo ważne, ponieważ inaczej niż w przypadku ubytków czy nadwrażliwości zębów, chorobom dziąseł nie zawsze towarzyszy ból. Często jest tak, że na początku objawy są w ogóle niezauważalne, ale profesjonalne badanie może pomóc wychwycić wczesne oznaki, aby możliwe było podjęcie odpowiednich kroków, zanim choroba przejdzie w kolejne stadium. 

Ma to szczególne znaczenie, jeżeli palisz, ponieważ palenie może maskować objawy choroby dziąseł.

Jeżeli Twój dentysta stwierdzi uporczywe lub pogarszające się problemy z dziąsłami, może Ci zalecić odpowiednią kurację. Płyn do płukania jamy ustnej Corsodyl 0,2% to lek stosowany pomocniczo w leczeniu i zapobieganiu zapalenia dziąseł, oraz do utrzymania higieny jamy ustnej, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie można właściwie szczotkować zębów (np. po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej). 

Jest zalecany również do stosowania po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu w celu przyspieszenia gojenia się dziąseł oraz przy wspomaganiu leczenia aft i zakażeń jamy ustnej drożdżakami.