Location:

Ślina ze śladami  krwi w umywalce
Ślina ze śladami  krwi w umywalce

Objawy choroby dziąseł

Jakie są przyczyny obrzękniętych dziąseł?

Zdrowe dziąsła są różowe i jędrne, natomiast obrzmiałe dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte. Są to często objawy choroby dziąseł, dlatego należy koniecznie jak najszybciej skonsultować się z dentystą, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji.

Najczęstszą przyczyną obrzęku dziąseł (zwanego również stanem zapalnym dziąseł) są bakterie płytki nazębnej, które stale gromadzą się na zębach, wokół zębów i pomiędzy nimi. Bakterie te rozwijają się, gdy w jamie ustnej pozostają cząstki jedzenia zawierające węglowodany (cukry i skrobie).

Jeśli bakterie płytki nazębnej nie zostaną usunięte (zwykle poprzez mycie zębów) mogą spowodować obrzęk dziąseł otaczających ząb. Stan zapalny może objąć zębodół, w którym znajduje się ząb, a nawet doprowadzić do poważniejszych problemów, takich jak zapalenie przyzębia.

Istnieją również inne przyczyny obrzęku dziąseł, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z dentystą, ponieważ ekspert może doradzić najlepszą metodę leczenia obrzęku dziąseł.

Choroba dziąseł rzadko jest bolesna. Ból dziąseł jest prawdopodobnie spowodowany przez coś innego, na przykład przez zbyt agresywne mycie zębów lub ropień zęba. W przypadku bólu dziąseł należy skonsultować się ze specjalistą, który doradzi odpowiednie leczenie. Natomiast obrzęk dziąseł może być oznaką zapalenia dziąseł.

Wizualizacja opuchniętych dziąseł

Jak leczyć obrzęk dziąseł

Poza konsultacją z dentystą i regularnymi wizytami kontrolnymi istnieje kilka czynności, które można podjąć w celu usunięcia bakterii płytki nazębnej, aby w ten sposób leczyć obrzęk dziąseł.

  1. Myć zęby pastą parodontax Daily Fluoride, która jest czterokrotnie skuteczniejsza od zwykłej pasty w usuwaniu płytki nazębnej nagromadzonej przy linii dziąseł (w miejscu, gdzie dziąsło styka się z zębem), pomagając zachować zdrowe dziąsła i mocne zęby.*
  2. Używać elektrycznej lub manualnej szczoteczki do zębów z miękkim, zaokrąglonym włosiem i małą końcówką, zwracając szczególną uwagę na miejsce, w którym dziąsła stykają się z zębami.
  3. Używać nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych, które pomagają usuwać bakterie płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc, na przykład z przestrzeni między zębami.
  4. Używać płynu do płukania jamy ustnej, takiego jak parodontax Daily Mouthwash, przeznaczonego do codziennej ochrony dziąseł.

Właściwa higiena jamy ustnej to najlepszy domowy sposób leczenia obrzęku dziąseł.

*przy stosowaniu dwa razy dziennie