Ślina ze śladami  krwi w umywalce
Ślina ze śladami  krwi w umywalce

Objawy choroby dziąseł

Jakie są przyczyny obrzękniętych dziąseł?

Zdrowe dziąsła są różowe i twarde, obrzęknięte dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte. Są one zwykle jednym z wczesnych objawów choroby dziąseł, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej porozmawiać z dentystą, ponieważ sytuacja może ulec pogorszeniu. 

Najczęstszą przyczyną obrzęku dziąseł (stanu zapalnego) są bakterie płytki nazębnej, które nieustannie gromadzą się na zębach i w przestrzeniach między nimi. Dzieje się tak, gdy w jamie ustnej pozostają resztki jedzenia, zawierające węglowodany (cukry i skrobie). 

Jeżeli bakterie nie zostaną usunięte (najczęściej wskutek szczotkowania), mogą prowadzić do powstania obrzęku wokół zęba. Stan zapalny może objąć także zębodół, a w rezultacie być przyczyną poważniejszych problemów, takich jak zapalenie przyzębia.

Obrzęk dziąseł może mieć też inne przyczyny, dlatego ważne, aby skonsultować swoje objawy z dentystą. 

Wizualizacja opuchniętych dziąseł

Leczenie obrzękniętych dziąseł

Oprócz rozmowy z dentystą i regularnych kontroli istnieje kilka sposobów na usunięcie bakterii płytki nazębnej, a tym samym — leczenia obrzękniętych dziąseł.

  1. Myj zęby pastą parodontax Fluoride, która jest 4x bardziej skuteczna* w usuwaniu płytki nazębnej z linii dziąseł (miejsca styku dziąsła z zębem), dbając tym samym o zdrowe dziąsła i silne zęby.
  2. Używaj szczoteczki manualnej lub elektrycznej o małej główce i miękkich, okrągłych włóknach, zwracając szczególną uwagę na miejsca styku dziąseł z zębami.
  3. Używaj nitki lub szczoteczek międzyzębowych w celu usunięcia bakterii z trudno dostępnych miejsc, szczególnie spomiędzy zębów.
  4. Używaj płynu do płukania jamy ustnej, takiego jak parodontax Daily Mouthwash, który zapewnia codzienną ochrone jamy ustnej.
  5. Regularnie odwiedzaj swojego dentystę, gdyż może on pomóc w wykryciu problemów z dziąsłami jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Jeżeli zauważysz u siebie krwawienie dziąseł, niezwłocznie poinformuj o tym swojego dentystę, aby można było rozpocząć leczenie, zanim problem stanie się poważny.

* W porównaniu ze zwykłą pastą, po profesjonalnym czyszczeniu w gabinecie dentystycznym i przy szczotkowaniu dwa razy dziennie, nie dotyczy pasty parodontax Whitening.