Ślina ze śladami  krwi w umywalce
Ślina ze śladami  krwi w umywalce

Objawy choroby dziąseł

Oznaką czego jest krwawienie dziąseł?

Wypluwanie krwi podczas szczotkowania zębów nie jest normalne. Może to być wczesna oznaka choroby dziąseł i pierwszy przystanek na drodze do utraty zębów.

Niezależnie, czy Twoje dziąsła krwawią tylko czasami czy przy każdorazowym szczotkowaniu, nie należy tego lekceważyć.

Wizualizacja krwawiących dziąseł

Przyczyny krwawienia dziąseł

Przyczyną krwawienia dziąseł może być płytka bakteryjna, czyli lepka warstwa, zbudowana z bakterii, która nieustannie odkłada się na naszych zębach. Nieusunięta płytka może podrażniać dziąsła, prowadząc do ich zaczerwienienia, krwawienia i stanu zapalnego.

Są też inne przyczyny krwawienia dziąseł. Należą do nich zbyt mocne lub zbyt długie szczotkowanie, użycie nowej szczoteczki lub techniki nitkowania oraz zażywanie niektórych leków.

Jak powstrzymać krwawienie dziąseł

Niezależnie od podejrzewanej przez Ciebie przyczyny krwawienia dziąseł, najlepiej jak najszybciej porozmawiać ze swoim dentystą. Zdiagnozuje on występujące objawy i doradzi prawidłowe leczenie.

Jest kilka prostych sposobów na poprawę stanu zdrowia krwawiących dziąseł — wystarczy wprowadzić je w życie. Aby były skuteczne, przestrzegaj ich codziennie, nie tylko w momencie zauważenia krwi w wypluwanej ślinie:

  1. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, przez co najmniej dwie minuty pastą taką jak specjalistyczna pasta do zębów do codziennego stosowania parodontax. Stosowana dwa razy dziennie, specjalistyczna pasta do codziennego stosowania parodontax 4x skuteczniej niż zwykła pasta eliminuje główną przyczynę krwawienia dziąseł*.
  2. Używaj szczoteczki manualnej lub elektrycznej o małej główce i miękkich, okrągłych włóknach, zwracając szczególną uwagę na linię dziąseł.
  3. Używaj nitki lub szczoteczek międzyzębowych w celu usunięcia płytki z trudno dostępnych miejsc, szczególnie między zębami.
  4. Używaj płynu do płukania jamy ustnej który zapewnia codzienną ochronę dziąseł.
  5. Regularnie odwiedzaj swojego dentystę, gdyż może on pomóc w zdiagnozowaniu problemów z dziąsłami jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Jeżeli zauważysz u siebie krwawienie dziąseł, niezwłocznie poinformuj o tym swojego dentystę, aby można było rozpocząć leczenie, zanim problem stanie się poważny.
* W porównaniu ze zwykłą pastą, po profesjonalnym czyszczeniu w gabinecie dentystycznym i przy szczotkowaniu dwa razy dziennie, nie dotyczy pasty parodontax Whitening.