OBJAWY ZAPALENIA DZIĄSEŁ I OZNAKI, NA KTÓRE NALEŻY ZWRACAĆ UWAGĘ

Zapalenie dziąseł to wczesne, łagodne stadium choroby dziąseł. Dostrzeżenie oznak zapalenia dziąseł jest istotne, ponieważ umożliwia podjęcie szybkich działań w celu powstrzymania rozwoju choroby dziąseł, zanim dojdzie do jej zaostrzenia.


Nieleczone zapalenie dziąseł może przejść w zapalenie przyzębia, które jest ciężką, nieodwracalną postacią choroby dziąseł i najczęstszą przyczyną utraty zębów u osób dorosłych. Na szczęście dobra higiena jamy ustnej może pomóc w pozbyciu się zapalenia dziąseł i utrzymaniu ich w doskonałej kondycji. Dlatego należy koniecznie zwracać uwagę na wszelkie oznaki zapalenia dziąseł, aby powstrzymać rozwój choroby.

4 OZNAKI ZAPALENIA DZIĄSEŁ

Poniżej przedstawiono cztery główne objawy zapalenia dziąseł pomocne w dostrzeżeniu oznak choroby:

1. Krwawienie dziąseł

Jednym z pierwszych występujących objawów choroby dziąseł jest krwawienie dziąseł. Zdrowe dziąsła nie krwawią, dlatego jeśli podczas mycia lub nitkowania zębów pojawia się krew, może to być oznaką zapalenia dziąseł. Nawet jeśli krew pojawia się jedynie od czasu do czasu, nie należy tego lekceważyć, ponieważ może to być oznaką rozwijających się problemów z dziąsłami.

2. Nieświeży oddech

Nieświeży oddech (halitoza) ma wiele przyczyn. Może być spowodowany przez spożyte potrawy bądź brak właściwej pielęgnacji zębów i dziąseł, ale może być również wczesną oznaką zapalenia dziąseł. Dzieje się tak dlatego, że bakterie powiązane z chorobą dziąseł wydzielają nieprzyjemny zapach podczas rozkładu cząsteczek jedzenia w jamie ustnej. Nieświeży oddech to krępująca i nieprzyjemna przypadłość. Może jednak również być sygnałem świadczącym o rozwoju choroby dziąseł.

3. Obrzęk dziąseł

Dziąsła powinny być różowe i jędrne. Podczas następnego mycia zębów warto zajrzeć do jamy ustnej – jeśli dziąsła są zaczerwienione i obrzmiałe, może to być objawem zapalenia dziąseł i sygnałem świadczącym o potrzebie lepszej pielęgnacji dziąseł.

4. Recesja dziąseł

Warto spojrzeć w lustro i sprawdzić, czy nie występuje u Ciebie recesja dziąseł. Polega ona na tym, że dziąsła zaczynają odsuwać się od zębów, odsłaniając korzenie. Zęby mogą wydawać się dłuższe. Można też wyczuć wyszczerbienie w miejscu, w którym dziąsło styka się z zębem (linia dziąseł). Inną oznaką recesji dziąseł jest ich nadwrażliwość. Recesja dziąseł występuje stosunkowo często. Zauważenie jej objawów oznacza, że pora ustalić przyczynę zaistniałego stanu i poznać sposoby powstrzymania jego rozwoju.
Czy wiesz, że ból często jest sygnałem organizmu informującym o problemie, ale zapalenie dziąseł zwykle nie boli? W związku z tym można je przeoczyć. Ból dziąseł ma zazwyczaj inną przyczynę. Może być na przykład spowodowany niewłaściwą techniką mycia zębów lub ropniem zęba. W przypadku bólu dziąseł należy skonsultować się z dentystą, który zdiagnozuje problem.

CO ROBIĆ W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAPALENIA DZIĄSEŁ

Oznak zapalenia dziąseł nie należy lekceważyć. We wczesnych stadiach można powstrzymać rozwój choroby dziąseł, ale z biegiem czasu bez leczenia może ona przejść w zapalenie przyzębia, a nawet doprowadzić do utraty zębów . W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów najlepiej wybrać się z wizytą do dentysty. Specjalista może rozpoznać wczesne objawy zapalenia dziąseł i doradzić, jak najlepiej je leczyć, zanim się rozwiną.

Należy koniecznie pamiętać, że najlepszym sposobem powstrzymania rozwoju choroby dziąseł jest właściwa higiena jamy ustnej.